Microsoft, Tayland’daki İlk Veri Merkezini Açacağını Duyurdu

Microsoft, Tayland’da yeni bir veri merkezi kurma planlarını duyurdu. Bölgede bir ilk olacak veri merkezi, Microsoft’un kurumsal düzeyde bulut hizmetlerini genişletirken bölgenin temel bulut ve yapay zeka altyapısını geliştirmiş olacak.

Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Satya Nadella konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Tayland, dijital öncelikli, yapay zeka destekli bir gelecek inşa etmek için inanılmaz bir fırsata sahip. Yeni veri merkezi bölgemiz, bulut ve yapay zeka altyapısının yanı sıra yapay zeka becerilerine yaptığımız yatırımlarla birlikte, ülkeye olan uzun süreli bağlılığımızı temel alıyor ve kamu ve özel sektördeki Taylandlı kuruluşların yeni etki ve büyüme sağlamasına yardımcı olacak.”

Microsoft, Tayland’da 100 binden fazla kişiye vasıflı bir teknoloji iş gücü oluşturmak ve ülkenin büyüyen geliştirici topluluğunu desteklemek için yapay zeka beceri fırsatları sağlama sözü de verdi.

Hükümet değişiklik yapmaya ve kolaylık sağlamaya hazır. Tayland’ın küresel teknoloji endüstrisine ev sahipliği yapmaya hazır olması için Yapay Zeka ve Bulut Teknolojisinin seviyesini yükseltecek yapılara yatırım yaparak Tayland’ın dijital seviyesini yükseltin.

Bu gelişmenin şirketin yakın zamanda komşu ülke Endonezya’da yeni veri merkezleri ve bulut bilişim altyapısının inşasına 1,7 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamasının ardından geldiğini de not olarak düşelim.

Microsoft, yapay zeka ve bulut bilişime olan talebin artmasıyla birlikte veri merkezlerini dünya çapında genişleten şirketler arasına katılıyor. Son zamanlarda Google ve AWS de veri merkezi altyapılarını çeşitli bölgelerde genişletme planlarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x